Betül’ün aklı şampiyonlukta. TED Ankara Koleji

OPTİMUM TED Ankara Kolejliler’in deneyimli kaptanı Betül Zından 1. Lig’de boy göstermeye hazırlandıklarını ifade etti.

Betül’ün aklı şampiyonlukta
Facebook'ta PaylaşTwitte'da PaylaşWhatsapp'tan GönderHaberi YazdırMetni küçültMetni büyüt

 

Türkiye Bayanlar Basketbol 2. Ligi’nin favori takımlarından OPTİMUM TED Ankara Kolejliler’in deneyimli kaptanı Betül Zından sakatlığının ardından salonlarda yeniden var olmanın kendisine apayrı bir mutluluk verdiğini ve gelecek sezon Kolejliler’le 1. Lig’de boy göstermeye hazırlandıklarını ifade etti. İsrail’de 40 dakika sahada mücadele etme ve milli takımın tüm kategorilerinde forma giyme başarısı gösteren Zından, şunları söyledi:

Basketbol hayatına nasıl girdi?

Beden eğitimi öğretmenimin yönlendirmesi sonucunda ilkokulda basketbola başladım. Biz 5 kardeşiz ve ben en küçükleriyim. Zindan soy isimliler atletizm, voleybol, futbol ve basketbol takımlarında oynayan kişiler olduğu için hocamın bana yönelttiği Zindanlar’ın neyi oluyorsun sorusuyla her şey başladı benim için. Zindanlar’ın kardeşleriydim ve onlar gibi ben de sporcu geni taşıyordum. Hocamın ertesi günkü antrenmana beni çağırmasıyla basketbol hayatıma start verdim.

Peki hangi takımların formalarını terlettin?

Okuldaki antrenmanlara başladım ve daha sonra okul takımında oynadım. Ardından Antalya Koleji’ne geçtim. Daha sonra Yükseliş Koleji’ne transfer oldum ve ilk 1. Lig deneyim de bu takımda oldu. Her geçen gün daha da deneyim kazanarak bayan basketbolunda ekol olan takımlarda da forma giyme başarısını yakaladım. Galatasaray’da 5 sezon oynadım ve 1 yıllık yurtdışı maceramın ardından tekrar Galatasaray’a döndüm. 3 sezon Erdemir’de, 1’er sezon Arı Koleji ve Panküp TED Kayseri Koleji’nde ve BOTAŞ’ta oynadım. Bu takımların her birinde bayan basketbolunda yıldız olmuş isimlerle çalıştım.

Bu sezon formasını giydiğin OPTİMUM TED Ankara Kolejliler’de hedefleriniz neler?

TED Ankara Koleji köklü bir kulüp ve eğitim kurumu. Antrenörümüz Davut Güngör’le 2 sezon önce Panküp TED Kayseri Koleji’nde birlikte çalışmıştık. Kulübümüz, 1. Lig’e çıkmamız için önemli bir yatırım yapıyor. Geçtiğimiz sezon bölgesel ligden bu maceraya başlayan ve ilk yılında 2. Lig’e yükselmeyi başaran bu ekiple umarım bunu başarırız ve ben de bu takımla, bu eşsiz duyguyu tadarım. Yeniden sağlığıma kavuşarak eski Betül gibi sahalarda boy göstermek istiyorum. Genç takım arkadaşlarımın basketboluna katkıda bulunarak, bu sezon 1. Lig’e çıkmayı hedefliyoruz. Böyle güzide bir kulübün sporcusu olmaktan ve bu ailenin bir parçası olmaktan gerçekten gurur duyuyorum.

Basketbol oynamasaydın sence mesleğin ne olurdu?

Aslında beni tanıyanlar ne kadar sanatsal bir yapıya sahip olduğumu bilirler. Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği Bölümü’nü ne yazık ki 3. sınıftayken terk etmek zorunda kaldım. Çünkü o dönem Erdemir’e transfer olmuştum ve bir seçim yapmak zorundaydım. Sporculuğun en büyük dezavantajı da bu ne yazık ki. Ailemde sporcuların yanı sıra sanatçılar da var. Ben ise ailemden hem spor hem de sanatçı ruhunu almışım. Eğer okuluma devam edebilseydim, sahne sanatları adına iyi bir yer sahibi olabilirdim. Ama spor tüm cazibesiyle beni kendine çekti.

OPTİMUM TED Ankara Kolejliler’de teknik menajerlik görevini üstlenen Derya Özyer’le hem birlikte oynadınız hem antrenörün oldu hem de menajerin. Bize o günleri anlatır mısın?

Galatasaray’da oynadığım dönemde takımdaki 2 gençten biri bendim. Bizler ümit milliydik. Kadronun gerisindeki yabancılar WNBA oyuncuları, Türkler ise A Milli takım kadrosunun ağır isimleriydi. Derya Özyer’le aynı sahaya çıkmış ve aynı takımlara rakip olmuştuk. Onunla aynı sahada mücadele etme şansını yakalamıştım. Yıllar sonra Erdemir’e transfer oldum ve bu takımdaki antrenörüm de Derya Özyer’di. Şuan ise teknik menajerliğimizi yapıyor. Bayan basketbolunda yıldızlaşan bir isim kendisi ve onunla yıllar boyunca çalışmak gerçekten farklı bir duygu.

Bayan basketbolunun bugün ülkemizdeki durumu nedir?

Bayan basketbolunun yıllar önceki seyirci kitlesi şuan ne yazık ki yok. Hem kalite olarak hem de sayı olarak eski seyirci kitlesini kaybettik. Büyük kulüplere baktığınızda futbol seyircisini basketbol salonlarında görüyorsunuz. Zaten bayan basketbolunda da her alanda olduğu gibi 3 büyüklerin ismi ön planda. Yatırım yapan diğer takımlar ise gün geçtikçe direncini yitirerek liglerden çekiliyor.

Milli takım tecrüben ve kazandığın özel bir ödül var mı?

Yıldız, genç ve A Milli takımda forma giydim. Millilik nedir bunu her kategoride yaşadım. Çok farklı bir duygu, kelimelerle anlatılması oldukça zor. Bunun dışında bir Türk olarak İsrail’de yabancı statüde forma giyerek maçta 40 dakika sahada boy göstermek benim için farklı bir tecrübe oldu diyebilirim. Panküp TED Koleji’nde oynarken 3 sezon önce katıldığım Türkiye Kupası yarı finallerinde Galatasaray’ı beklenilmeyen bir şekilde yenerek en değerli oyuncu ödülüne layık görüldüm.

https://anayurtgazetesi.com/haber/Betulun-akli-sampiyonlukta/282701

Bir cevap yazın