U20 Kız Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası’nda B Ligine Düştü !!! Türk Kadın basketbolu kulüpler seviyesinde Avrupa’nın en iyisi ve ligimizin kalitesi halen Avrupa’nın en üst seviyesinde iken Türkiye Kadın basketbolunun geleceği umutsuz durumda! Sezon içerisinde kulüplerimiz genç Türk sporculara yatırım yaptıklarına dair yazılar yazmıştı hatta bu sporculara yatırımın çok değerli olduğundan bahsetmişti!.. Bu konuda yazacak ve söylenecek çok şey var… Bilyoner.com KBL niçin Avrupa’nın en kaliteli ligi? Çünkü Rusya’daki iki takım hariç Avrupa’daki en büyük bütçelere sahibiz. Her geçen gün bu bütçeler özellikle yabancı sporculara harcanıyor. WNBA oyuncuları ülkemizi tercih ediyorlar, bütçelerden dolayı!.. WNBA sporcularının birinci tercihi olan ülke olduk çünkü bizim ligimizin kalitesi çok yüksek diye anlatılıyor. Evet, bu konuda haklılar çünkü Rusya hariç (ki orada da 14 WNBA oyuncusu var), Avrupa liginde yer alan ülkelerin WNBA oyuncu toplamından fazla WNBA oyuncusuna sahibiz (bu sezon 32 tane idi).  Ligimiz neredeyse WNBA ligi gibi oldu. Not: Avrupa liginde yer alan ülkeler ve oynayan WNBA sporcu sayıları*:   Türkiye 32, Rusya 14, İsrail 6, Polonya 5, Fransa 5, Çek Cumhuriyeti 4, İtalya 3, Yunanistan 2, Slovakya 2, İspanya 2, Belçika 1. *(2016-2017 sezonu ortasında çıkarılan sayılardır) Bu durumda haklı olarak Türk sporcularının da bütçeleri arttı. Türk sporcuların fiyatlarının artması elbette olması gerekendi fakat bunun da bir dengeye oturtulması gerekiyor. Bence öncelik kulüplerin sürdürülebilir olmasını sağlamak gerek, aksi durumda herkes bunun olumsuzluklarını yaşayacaktır. Gelinen nokta ise birkaç kulüp haricinde kulüplerin büyük çoğunluğu borçlarını ödeyemez durumdalar ya da borçlu kalmamak için tüm sosyal çevrelerini kullanarak sponsor bulmak için çaba harcıyorlar (Sponsorlukların artması gerektiğine inananlardanım ama bu harcamaların doğru kullanılması durumunda tabi). Ümit kız milli takımımızın B ligine düşmesi Türkiye’de Üst liglerde  antrenörlük yapan herkesin suçudur. Altyapı ve organizasyonlara yapılmayan yatırımlardan dolayı da en büyük pay sahibi kulüplerdir. Özellikle Bilyoner.com KBL ve TKBL’de kulüp yöneticilerinin iş adamı ya da eğitim camiasından olmalarını kulüpler için olumlu görüyorum. Fakat bu yöneticilerimizin bulundukları kulüplere sportif direktörlük yapacak tecrübeli spor adamları almaları gerekmektedir. Aksi durumda yaşanan sorunlar gün geçtikçe büyüyerek devam edecektir. Ümit Milli kız takımı (U20) Antrenörü Alper Durur;  kariyerli ve altyapılarda çok önemli başarılar elde etmenin yanı sıra birçok önemli sporcunun yetişmesinde katkısı olan çok değerli bir antrenördür.  Maalesef ki gelinen noktada kulüplerin altyapıya olan bakış açıları ve liglerimizdeki yabancı sporcu sayısından dolayı yaşadığı zorluğu kendi tecrübesine rağmen değiştiremedi. Önerilerim:
  • Kulüpler birliği kurulmalı ve kulüplere yansıtılan sporcu fiyatları dengelenmeli,
  • Bilyoner.com KBL’de olan kulüplerin altyapı kalitelerinin artması için çalışmalar yapılmalı,
  • Gelişim ligi fırsatı değerlendirilmeli ve genç sporcuların TKBL’de oynamasına olanak sağlanmalı,
  • Yabancı sporculara harcanan milyonlar göz önüne alınarak altyapı antrenör ücretlerinin makul seviyelere ulaşması sağlanarak altyapıda başarılı sporcuların yetiştirilmesinde etkin rol oynayacak tecrübeli ve kaliteli antrenörler çalıştırılmalı,
  • Kulüplerin sportif direktörlük birimini gündemlerine almaları sağlanmalı,
  • Altyapı Milli takımlarının asistan antrenörleri seçilirken baş antrenörlerin tercihine bırakılmalı, menajerlere olan yakınlık derecesinden dolayı değil altyapılarda başarılar yakalamış ve aktif antrenörlerden seçilmelidir.
  • Altyapı Milli takımları koordinatörü federasyon çalışanı olmalı, tüm antrenörlere yakın biri  ve objektif değerlendirmeler yapabilecek doğru kişi seçilmeli,
  • Milli takım baş antrenörleri yalnızca basketbol federasyonunun çalışanı olmalı, ligleri ve sporcuları takip etmeli. Asistan antrenörler ise başarı kriterine göre seçilmeli.
Saygılarımla Davut GÜNGÖRü http://www.3saniye.net/Haber/1653