Mersin Üniversitesi Antrenörü Davut Güngör’den bir serzeniş mektubu aldık.. TKB2L’deki takımına çifte lisanslı oyuncu almak için girişimlerde bulunmuş ve sonunda da şu mektubu döşenmiş:
“Son yıllarda Türkiye basketbol federasyonunun aldığı kararla 1.lig (TKBL) takımlarında az zaman alan ya da zaman alamayan genç sporcular için 2.ligde (TKB2L) de 2 sporcu oynatma koşulu, genç sporcuların bir alt ligde oynayarak süre alması ve kendilerini geliştirerek tecrübe kazanması amaçlıydı.
 
Oysa bu sezon yeni kurulan ekibimiz misyonu doğrultusunda çalışmalarını çok ciddi şekilde sürdürmesinin yanı sıra Tbf’nin yönergesine uygun olarak TKBL takımlarıyla görüşmelerde bulunduk ve bu takımlardan gelen cevapları şaşkınlıkla karşıladık.
 
TKBL kulüplerinin demek isterdim ki kulüpçülüğün karşılığını basketbol camiası iyi bilir. Bu aldığım yanıtlardan sonra görüştüğüm kişilerin çalıştığı kurumlara artık yalnızca takım demek zorundayım. Evet takım diyorum çünkü yakın geçmişe kadar bizlere basketbolu ve basketbol emekçiliğinin ne kadar değerli olduğunu, sporcu yetiştirmenin asıl hedef olduğunu anlatan abiler, bugün bir dönemin sosyal demokratları şimdiki patronları gibi davranmaya başlamışlar.
 
Bunları söylerken üzülüyorum, idealist antrenörler artık geçici başarıların peşine düşmüş, başkalarının yaptıklarını kendileri yapmış gibi davranarak emek hırsızlığına başlamış durumdalar. Bizler 2.ligden yeni kurulan takımız ve başta Kaski ( Kayseri ) olmak üzere birçok 1.lig takımlarıyla ( Özellikle kendi bölgemizin takımları ) görüşmeler yaptık. Aldığımız yanıt ise antrenmanlarda dahi süre verilmeyen Ülkemizin geleceği sporcular üzerinden kulüplerine ciddi paralar istemekteler.
 
( Mersin B.Ş Bld. Baş antrenörü Sayın Zafer Kalaycı Oğlu bu konuda basketbol adına yardımları esirgemediği için ve Beşiktaş Spor kulübü camiasının bu konudaki hassasiyeti için kendilerine kulübümüz adına teşekkür ediyorum.)
 
Ne oldu Tbf nin bu yönergeyi çıkarma amacına peki yada ne oldu acaba bu süre alamayan gençleri bir alt ligde tecrübe kazansınlar diye oynatma amacına ? Kulüpler bu sporcuları vermeleri için 20 ile 30 bin TL kulübe para istiyorlar…!! Bizler kulüplerinde süre alamayan genç sporculara zaten emeklerinin karşılığını veriyoruz niçin birde kulüplerine ücret ödeyelim ? bizler zaten o kulüplerin sporcularına verilmeyen değeri ve süreyi vererek o kulüplere destek oluyoruz. 2014 Kadınlar Dünya şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan Ülkemizin spor ahlakından gün geçtikçe uzaklaştığını düşünüyor ve bu durumdan endişe duyuyorum.
 
O zaman bu işi ticarete döken genç sporcuları geliştirmek yerine onların sırtından para kazanmanın peşine düşen kulüplere karşı Federasyonumuzu göreve çağırıyoruz.”
 
Mersin Üniversitesi Spor Kulübü
 
Bayan Basketbol A takım Antrenörü ve Altyapı Sorumlusu
 
Davut GÜNGÖR
Haber lingi ;
http://basketfaul.com/haber?haber=10916