Zindanlar’ı Aştı
30 / 11 / 09
OPTİMUM TED Ankara Kolejliler A Bayan basketbol takımımızın deneyimli kaptanı Betül Zindan sakatlığının ardından salonlarda yeniden var olmanın kendisine apayrı bir mutluluk verdiğini ve gelecek sezon ekip olarak 1. Lig’de boy göstermeye hazırlandıklarını ifade etti. İsrail’de 40 dakika sahada mücadele etme ve milli takımın tüm kategorilerinde forma giyme başarısı gösteren Zindan, Kolejliler’de sporcu olmayı ve basketbolla ilgili anılarını bizlerle paylaştı.

Basketbol hayatına nasıl girdi?

Beden eğitimi öğretmenimin yönlendirmesi sonucunda ilkokulda basketbola başladım. Biz 5 kardeşiz ve ben en küçükleriyim. Zindan soy isimliler atletizm, voleybol, futbol ve basketbol takımlarında oynayan isimler olduğu için hocamın bana yönelttiği Zindanlar’ın neyi oluyorsun sorusuyla her şey başladı benim için. Zindanlar’ın kardeşleriydim ve onlar gibi ben de sporcu geni taşıyordum. Hocamın ertesi günkü antrenmana beni çağırmasıyla basketbol hayatıma start verdim.

Peki hangi takımların formalarını terlettin?

İlk olarak okul takımında oynadım. Daha sonra Antalya Koleji’ne geçtim. Daha sonra Yükseliş Koleji’ne transfer oldum ve ilk 1. Lig deneyim de bu takımda oldu. Her geçen gün daha da deneyim kazanarak bayan basketbolunda ekol olan takımlarda da forma giyme başarısını yakaladım. Galatasaray’da 5 sezon oynadım ve 1 yıllık yurtdışı maceramın ardından tekrar Galatasaray’a döndüm. 3 sezon Erdemir’de, 1’er sezon Arı Koleji ve Panküp TED Kayseri Koleji’nde ve BOTAŞ’ta oynadım. Bu takımların her birinde bayan basketbolunda yıldız olmuş isimlerle çalıştım.

 

Bu sezon formasını giydiğin OPTİMUM TED Ankara Kolejliler A Bayan basketbol takımımızda hedefleriniz neler?

TED Ankara Kolejliler köklü bir kulüp ve eğitimi kurumu.  Antrenörümüz Davut Güngör’le 2 sezon önce Panküp TED Kayseri Koleji’nde birlikte çalışmıştık. Kulübümüz, 1. Lig’e çıkmamız için önemli bir yatırım yapıyor. Geçtiğimiz sezon bölgesel ligden bu maceraya başlayan ve ilk yılında 2. Lig’e yükselmeyi başaran bu ekiple umarım bunu başarırız ve ben de bu takımla, bu eşsiz duyguyu tadarım. Yeniden sağlığıma kavuşarak eski Betül gibi sahalarda boy göstermek istiyorum. Genç takım arkadaşlarımın basketboluna katkıda bulunarak, bu sezon 1. Lig’e çıkmayı hedefliyoruz. Böyle güzide bir kulübün sporcusu olmaktan ve bu ailenin bir parçası olmaktan gerçekten gurur duyuyorum.

 Basketbol oynamasaydın sence mesleğin ne olurdu?

Aslında beni tanıyanlar ne kadar sanatsal bir yapıya sahip olduğumu bilirler. Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği Bölümü’nü ne yazık ki 3. sınıftayken terk etmek zorunda kaldım. Çünkü o dönem Erdemir’e transfer olmuştum ve bir seçim yapmak zorundaydım. Sporculuğun en büyük dezavantajı da bu ne yazık ki. Ailemde sporcuların yanı sıra sanatçılar da var. Ben ise ailemden hem spor hem de sanatçı ruhunu almışım. Eğer okuluma devam edebilseydim, sahne sanatları adına iyi bir yer sahibi olabilirdim. Ama spor tüm cazibesiyle beni kendine çekti.  

OPTİMUM TED Ankara Kolejliler’de teknik menajerlik görevini üstlenen Derya Özyer’le hem birlikte oynadınız hem antrenörün oldu hem de menajerin. Bize o günleri anlatır mısın?

Galatasaray’da oynadığım dönemde takımdaki 2 gençten biri bendim. Bizler ümit milliydik. Kadronun gerisindeki yabancılar Woman NBA oyuncuları, Türkler ise A Milli takım kadrosunun ağır isimleriydi. Derya Özyer’le aynı sahaya çıkmış ve aynı takımlara rakip olmuştuk. Onunla aynı sahada mücadele etme şansını yakalamıştım. Yıllar sonra Erdemir’e transfer oldum ve bu takımdaki antrenörüm de Derya Hoca’ydı. Şuan ise teknik menajerliğimizi yapıyor. Bayan basketbolunda yıldızlaşan bir isim kendisi ve onunla yıllar boyunca çalışmak gerçekten farklı bir duygu.

Bayan basketbolunun bugün ülkemizdeki durumu nedir?

Bayan basketbolunun yıllar önceki seyirci kitlesi şuan ne yazık ki yok. Hem kalite olarak hem de sayı olarak ne yazık ki eski seyirci kitlesini kaybettik. Büyük kulüplere baktığınızda futbol seyircisinin basketbol salonlarında görüyorsunuz. Zaten bayan basketbolunda da her alanda olduğu gibi 3 büyüklerin ismi ön planda. Yatırım yapan diğer takımlar ise ne yazık ki gün geçtikçe direncini yitirerek liglerden çekiliyor.  Ancak kulübüm TED Ankara Kolejliler, basketbolda ekol olmaya devam edecek projeleriyle bayan basketbolunda da parlayan bir yıldız olmaya hazırlanıyor.

Milli takım tecrüben ve kazandığın özel bir ödül var mı?

Minik, yıldız, genç ve A Milli takımda forma giydim. Millilik nedir bunu her kategoride yaşadım. Çok farklı bir duygu, kelimelerle anlatılması oldukça zor. Bunun dışında bir Türk olarak İsrail’de yabancı statüde forma giyerek ve maçta 40 dakika sahada boy göstermek de benim için farklı bir tecrübe oldu diyebilirim. 3 sezon önce katıldığım Türkiye Kupası yarı finallerinde Galatasaray’ı beklenilmeyen bir şekilde yenerek en değerli oyuncu ödülüne layık görüldüm.
  •   Röportaj- Foto : Melis KÖSE
http://tedkolejlilersk.org.tr/TR,1141/zindanlari-asti.html